Yenilikler

“Motosiklet sporunun geleceği çok parlak”

Spor Toto Teşkilat ve Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, ”2003 yılında 30 milyon lira vergi borcunu ödeyemeyen Spor Toto Teşkilatı, bugün milyarlarca lira vergi ödeyen bir kurum haline geldi” dedi. 
Bekir Yunus Uçar, 2012 Dünya Supersport şampiyonu Kenan Sofuoğlu ve Türkiye 2012 Drag Şampiyonu Şevki Sızırlıoğlu ile birlikte Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği’nce Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen ‘Spor Ekonomisi ve Motor Sporları Sempozyumu’na katıldı. 
Burada öğrencilere seslenen Uçar, Türkiye’de motosiklet sporunu sevdirmek ve sporun ülke çapına yayılması için çeşitli faaliyetler yaptıklarını söyledi. 
Kendisinin motosiklet sporuna başlamasının bir hayli ilginç olduğunu ifade eden Uçar, şöyle konuştu: 
”Motosiklete başlama hikayem bir arkadaşımın bana kötü araba kullanmamı söylemesiyle başladı. Aracımla otoparktan çıkamıyordum bir türlü. İş yerindeki arkadaşlarım otoparkta benimle karşılaşmamak için benden ya önce ya da sonra geliyorlardı. Bundan kurtulmak için kendime bir motosiklet aldım. Motosiklet bir heves, bir özgürlük tutkusu. Ekonomik ve sosyal anlamda kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlayacak bir araç.” 
Spor Toto Teşkilatı ile ilgili de bilgiler veren Uçar, kurumu 2003 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçları ile çalışanlarının maaşını ödeyemeyecek durumda devraldıklarını belirtti. 
Yaptıkları çalışma ve anlaşmalarla kurumu kar eden ve spora büyük destek veren büyük bir kurum haline getirmeyi başardıklarını vurgulayan Uçar, şöyle devam etti: 
”2003 yılında göreve geldiğimizde Spor Toto Teşkilatı 1970-80’li yıllarda çok kazançlı bir kurumken nasıl bu hale geldi, nasıl eskisinden daha iyi duruma gelebilir bunu tartıştık. Dünyanın çok gerisinde kaldığımızı fark ettik. Bu noktada dünya trendlerini çok takip etmediğimizi fark ettik. İddaa’nın projelendirilmesiyle işe başladık. 2004 yılında İddaa’nın hayata geçmesiyle birlikte Spor Toto’da inanılmaz bir değişim başladı. Bayilerimizi Türkiye geneline yaydık. Dünyada zaten var olan bu bahis oyununu İddaa adıyla tüm ülkeye yaydık. 6 bin 7 bin bayide İddaa oynanıyor. Spor Toto Süper Lig’deki ve ve diğer liglerdeki bütün kulüplerin gelir kaynaklarından en önemlisinin başında İddaa geliyor. Bugün geldiğimiz nokta 2003 yılında 30 milyon lira vergi borcunu ödeyemeyen Spor Toto Teşkilatı, bugün milyarlarca lira vergi ödeyen bir kurum haline geldi. Bu noktaya gelmemizin temel sebebi, yer altında illegal bir şekilde oynanan oyunları legal hale getirmemiz oldu. Biz belli bir sistemle bu kayıtdışılığı denetim altına aldık.”

Kenan Sofuoğlu

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu ise çocukluğundan beri motosiklet sporunun içinde olduğunu belirterek, motosikletin kendisi için büyük bir tutku olduğu kaydetti. 
Türkiye’de motosiklet sporunun son yıllarda büyük atılım yaptığını ifade eden Sofuoğlu, şöyle konuştu: 
”Türkiye’nin geleceği motosiklet sporunda çok parlak artık. Önümüzdeki 4-5 sene içerisinde 20’nin üzerinde sporcu ülkemizi Avrupa’da ve dünyada başarıyla temsil edecek. Bu sporcuların hepsi gerçekten çok yetenekli. Motosiklet Federasyonu da sporculara çok büyük destek veriyor. Bu destek ve gençlerin ilgisiyle motosiklet sporunun daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.” 
Sempozyuma motosiklete olan tutkusuyla bilinen Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak da katıldı.

You may also like

Yenilikler

Mercedes-Benz CLS Shooting Brake

4 kapılı ilk coupé konseptini Mercedes firması 2004 yılında CLS sersi ile uygulamaya sokmuştu. Dört kapılı coupé konsepti, spor otomobilde
Yenilikler

“Americas” pisti test edildi

Formula 1'in en yeni pisti ilk kez test edildi. Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki pistte test sürüşüne çıkan pilotlar arasında ünlü