Yenilikler

Porsche Boxster

İki kişilik ve ortadan motorlu bu üstü açık otomobili ilk defa bu kadar heyecan verici bir gelişim gösterdi. Daha alçak yapısı ve daha uzun aks aralığı ile yol tutuşu arttırılan modelde yeni elektro mekanik direksiyon kutusu kullanılıyor. Porsche’den yapılan açıklamaya göre yeni Boxster’da 100 kilometre yolu 8 litreden daha düşük benzin tüketerek gidebileceksiniz.

Boxster ve Boxster S olmak üzere iki versiyonu ile tanıtılacak modellerin her ikisinde de sıralı 6 silindirli motorlar görev yapıyor. Elektrik sistemlerinde yapılan iyileştirme, motor sıcaklık yönetimi ve start/stop sistemi ile desteklenen modeller artık daha tasarruflu. Boxster’da kullanılan 2.7 litre hacmindeki motor 265 hp güç üretiyor ki bu eski Boxster’dan 10 hp daha güçlü anlamına geliyor. Boxter S modeli ise 3,4 litrelik motorundan 315 hp güç üreterek model gamının en performanslısı konumunda. Her iki modelde de 6 kademeli manuel şanzıman standart olarak sunulacakken isteyenler Porsche’nin çift kavramalı otomatik şanzımanı PDK’yı tercih edebilecekler.

Porsche Boxster’ın PDK şanzımanla ortalaqma yakıt tüketimi 7,7 lt/100 km olarak açıkanıyor. Boxster S ise aynı yolu kat etmek için 8 lt/100 km yakıtta ihtiyaç duyuyor. Tabi bu fazla yakıt tüketimi performans anlamında Boxster S’e çok şey katıyor. Boxster’dan 0,7 saniye daha hızlı şekilde 100 km/s hıza ulaşan Boxster S’e sadece 5 saniye yeterli.

Porsche ayrıca Boxster model gamı için opsiyonel olarak dinamik şanzıman özellikli Sport Chrono paketini sunuyor. Ayrıca mekanik arka diferansiyel kilidi ile birlikte Porsche Torque Vectoring sistemi(PVT) alınarak Boxster’ın performansı arttırılabiliyor.

 

You may also like

Yenilikler

Mercedes-Benz CLS Shooting Brake

4 kapılı ilk coupé konseptini Mercedes firması 2004 yılında CLS sersi ile uygulamaya sokmuştu. Dört kapılı coupé konsepti, spor otomobilde
Yenilikler

“Americas” pisti test edildi

Formula 1'in en yeni pisti ilk kez test edildi. Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki pistte test sürüşüne çıkan pilotlar arasında ünlü