Yenilikler

Xenon nedir? Xenon farın faydaları !

Xenon farlar ise gün ışına yakın değerde aydınlatma sağlar. Xenon lambalar, daha önce kullanılan halojen diye tabir edilen ampullere oranla yaklaşık 3 kat daha fazla ışık üretir. Daha çok ışık üretmesine karşın harcadığı enerji miktarı, halojen ampullerin yarısı kadardır. Ayrıca halojen ampullere göre beş kat daha fazla ömre sahiptirler.

Bi-Xenon Far Nedir?

Xenon farın hem uzun hem de konumda ışığı aynı ampulden vermesidir. Ampul önüne ışığı kesecek biçimde çalışan hareketli bir parça konularak çalışır. Mantığı uzun konumda ampulün önün tamamen açıktır, kısa konumda ise yarım ay biçimindedir. Hareketli parça küçük bir elektrik motoru ile çalışır. Hareketli parça  ve elektrik motoru 50.000 defa sorun çıkarmadan çalışabilecek kapasitededir.

Xenon far montajı oldukça kolaydır. Xenon far kiti olarak satılırlar. Eski farlar xenona dönüştürülürken far yıkama sistemi de monta edilmelidir. Xenon far bulunan araçta far yıkama sisteminin bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Farın camının kirlenmesi durumun aydınlatma yetersiz olmaktadır.

Xenon gazının içinden geçen ışık, 70 mm çapındaki hareketli lensten yansıyarak geniş ve uzun mesafeli “uzun far” etkisini yaratır. Bu farlar günümüzde Mercedes SL, BMW 7 Serisi ve Lamborghini Murcielago gibi üst ve lüks sınıf otomobillerde standart olarak sunulmaktadır.

You may also like

Yenilikler

Mercedes-Benz CLS Shooting Brake

4 kapılı ilk coupé konseptini Mercedes firması 2004 yılında CLS sersi ile uygulamaya sokmuştu. Dört kapılı coupé konsepti, spor otomobilde
Yenilikler

“Americas” pisti test edildi

Formula 1'in en yeni pisti ilk kez test edildi. Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki pistte test sürüşüne çıkan pilotlar arasında ünlü