Yenilikler

Yedi Koltuklu 2013 Hyundai Santa Fe Los Angeles’da

Yeni versiyon yedi kişilik, yedi koltuklu Santa Fe, cesur çizgileriyle birlikte daha fazla konfor ve yaşam alanı sunuyor. Üç sıralı arka koltukla birlikte altı ve yedi kişilik oturma kapasitesi vaad eden Santa Fe, ailelerin ilk tercihi olma yolunda önemli bir atmış oldu.

Beş kişilik Santa Fe de ilk kez Nisan ayında Amerika’da düzenlenen New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkmış ve daha sonra bu pazara hızlı bir giriş yapmıştı.  Bu model baz alınarak geliştirilen yedi kişilik Santa Fe ise daha fazla oturma alanı isteyen geniş aileler için hazırlandı. Hyundai’nin “New Thinking New Possibilities” felsefesi doğrultusunda müşterileri için sunduğu Santa Fe, hem beş kişilik, hem de yedi kişilik iki farklı versiyonuyla oldukça ayrıcalıklı bir seçenek olacak.
Yeni Santa Fe, yedi kişilik versiyonunda beş kişilik modele göre daha uzun dingil mesafesine sahip. Güncel modelden 100 mm daha uzun olan aracın dingil mesafesinin genişliği ise 2800 mm. 4905 mm uzunluğa sahip araç beş kişilik kardeşine bu anlamda 215 mm fark atmış oluyor. 1885 mm genişliğe (5 mm daha fazla) ve 1690 mm (10 mm daha fazla) de yüksekliğe sahip yedi kişilik Santa Fe, bu haliyle daha iri ve daha heybetli olduğunu gözler önüne seriyor. Uzun dingil mesafesi ve verimli iç mekanıyla aile odaklı müşteriler için maksimum konfor sağlayan araç aynı zamanda rakiplerinden çok daha fazla geniş bir yaşam alanı sunmuş oluyor. Oturma alanı standart 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuklarıyla artırılırken bu koltukların hemen arkasındaysa mükemmel bir yükleme kapasitesi de sunuluyor. Kayak malzemeleri, Golf, Snowboard veya Sörf Tahtası gibi uzun ekipmanlar için ideal olan bagaj hacmine ek olarak 50:50 oranındaki yatırılan koltuklar sayesinde de daha fazla yükleme alanı elde edilebiliyor.
Boyutları genişleyen yedi kişilik Santa Fe, dış tasarım açısından da daha cesur ve daha hacimli olduğunu kanıtlıyor. Yeni sis farları, altıgen ızgara ve ek olarak yeni krom barlar da aracın ön kısımdakş farklılıklarını ortaya koyuyor. Yeni tasarımlı 18 inç jantlar üzerinde yürüyen Santa Fe, yan cam şekliyle de beş koltuklu kardeşinden farklılık sergiliyor. Arka kısımda da farklı tip çift çıkışlı son susturucu, tampon ve stop lambalarıyla seçkin dizaynını pekiştirmiş oluyor.
Görsel olarak da farklılık sunan yedi kişilik Santa Fe aynı zamanda motor performansı bakımından da ayrıcalıklı. 294 beygir gücündeki 3.3 litrelik GDI Lambda motorla donatılan Santa Fe aynı zamanda altı ileri otomatik şanzımanla kombine edildi. Amerika pazarı için limitli sayıda üretilecek olan 3.3 litrelik bu modelin 376 Nm maksimum torku da ne denli etkili bir performansa sahip olduğunun bir göstergesi.
Müşteri memnuniyetini her zaman birinci sırada tutarak güvenlik ve konfor artırıcı donanımlara da önem veren Hyundai, yeni versiyonda bir dizi yenilikleri de beraberinde getiriyor. Hyundai, panoramik cam tavan, yedi adet hava yastığı, Araç Denge Yönetimi (VSM) ve sürüşe bağlı olarak seçilebilir direksiyon modlarıyla birlikte yeni nesil navigasyonlu multimedya sistemini de sunuyor.
Yedi koltuklu Santa Fe, Hyundai’nin CUV segmentindeki varlığını güçlendirmeye hazırlanırken 2013’ün ilk aylarından itibaren Amerika pazarında satılmaya başlanacak. Beş koltuklu Santa Fe Amerika’da Santa Fe Sport adıyla satılırken yeni model ise Santa Fe adını kullanmış olacak.

 

You may also like

Yenilikler

Mercedes-Benz CLS Shooting Brake

4 kapılı ilk coupé konseptini Mercedes firması 2004 yılında CLS sersi ile uygulamaya sokmuştu. Dört kapılı coupé konsepti, spor otomobilde
Yenilikler

“Americas” pisti test edildi

Formula 1'in en yeni pisti ilk kez test edildi. Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki pistte test sürüşüne çıkan pilotlar arasında ünlü