Oto Bilgi

“10 bin liranın altında ‘Kuş Serisi’ araç kalmadı”

Piyasada fiyatı 10 bin liranın  altında bakımlı, kullanılabilir durumda "Kuş Serisi" araç kalmazken, modeli  yüksek olanlarının fiyatları 20 bin liraya yaklaşıyor – Bursa Oto  Galericiler Odası Başkanı Yanık: – "1993 model Kartal olmuş 9-9,5 bin  lira. 2000 model Şahinlere bugün 13-14 bin lira isteniyor. 10 bin liranın altında  kullanılabilir durumda Kuş Serisi araç kalmadı"

Tofaş'ın ürettiği, "Kuş Serisi" olarak  adlandırılan ve adına kulüpler kurulan "Şahin, Doğan, Kartal" model araçlar,  yıllar önce üretimleri durdurulmasına rağmen hala en çok satanlar arasında yer  alıyor. Piyasada fiyatı 10 bin liranın altında bakımlı, kullanılabilir durumda  "Kuş Serisi" araç kalmazken, modeli yüksek olanlarının fiyatları 20 bin lirayı  buluyor.

Tofaş Türk Otomobil Sanayi AŞ'nin Bursa'daki tesislerinde 1981 yılında  üretimine başlanan, uzun bir döneme damgasını vurduktan sonra 2001'de seri  üretimine son verilen "Kuş Serisi" araçlar, aradan yıllar geçmesine rağmen hala  ikinci el piyasasının en çok el değiştirenleri olarak dikkati çekiyor.

Bütçeleri fazla zorlamayan uygun fiyatı, yedek parçasının ucuz olması  ve kolay bulunması gibi nedenlerle tercih edilen bu araçların, ileri teknolojiye  sahip olmadıkları için tamiratı da kolay ve hesaplı yaptırılabiliyor. Volkswagen'in, Türkiye'de halk arasında "kaplumbağa" ve "vosvos"  olarak bilinen "Type 1" modelinde olduğu gibi son yıllarda adına kulüpler kurulan  "Kuş Serisi" araçlar, sadece ihtiyaç değil bir alışkanlık, kültür ve hobi  çerçevesinde de ediniliyor. Bazı nedenlerle hemen her dönem ilgi çekmeyi başaran bu araçlara olan  talep, fiyatları da iyice tırmandırdı.

"Kuş Serisi niye çok satar?"
Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Şahin, Doğan, Kartal model araçlara ilginin devam ettiğini ve son  aylarda fiyatlarının dikkat çekici oranda arttığını söyledi.

Bu araçların kullanılabilir durumda ve bakımlı olanlarının  fiyatlarının çok yükseldiğini belirten çeken Yanık, "1993 model Kartal olmuş  9-9,5 bin lira. 2000 model Şahinlere bugün 13-14 bin lira isteniyor. 10 bin  liranın altında kullanılabilir durumda Kuş Serisi araç kalmadı. Öyle ki 'Bana 10  bin liralık araba bul' diyenle artık ilgilenmiyorum. O kadar yani. Bu araçlardan  6-8 bin liraya da bulursunuz ancak binemezsiniz" dedi.

"Kuş Serisi"ne ilginin nedenleri
Üretimi sürse bu araçların daha çok satacağını vurgulayan Yanık, "Niye  çok satar? Bir kere alışkanlığımız var bu araca, parçası ucuz, servise bağımlı  değilsin, teferruatlı olmadığı için ustası bol. Her köşe başında aracını tamir  ettirebilirsin. Parçası ucuz, bakkal dükkanından bulursun. Bu aracın tamamını  söküp takabilirsin hatta bazı meraklıları sırf bunun için alıyor aracı" diye  konuştu. Hakan Yanık, "Kuş Serisi" araç sahiplerinin son yıllarda kurdukları  kulüplerin bu araçlara ilgiyi daha da artırdığını sözlerine ekledi.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Oto Bilgi

VW Amarok mu, yoksa Yeni Ford Ranger mı?

Yeni Ford Ranger mı? Volkswagen Amarok mu? Ford, pick-up modelini yeniledi. Yeni çizgileriyle aerodinamik olarak iyileşen Yeni Ranger, Amarok’un en
Oto Bilgi

İşte A’dan Z’ye 2013 trafik cezaları!

Karayolları ve Trafik Kanunu gereği, her yıl yeniden değerleme oranında artan trafik cezaları, oran olarakl bu yıl yüzde 7.8 oranı