Yenilikler

En lüks ve en hızlı SUV – Bentley Bentayga

İngiliz süper lüks otomobil üretici Bentley, SUV pazarında yer alacak yeni modeli Bentayga'yı resmi olarak tanıttı.

Markanın daha önce sergilediği EXP 9 F adlı konsepte benzer tasarıma sahip olan Bentayga'nın alüminyum destekli imal edilen gövdesi, emsallerine göre yaklaşık 236 kg daha hafif olmasını sağlamış.

Arkada iki adet bağımsız koltuğa sahip olan aracın, ısıtma, soğutma ve masaj fonksiyonlarına sahip olan ön koltukları 22 yöne, arka koltukları ise 18 yöne hareket edebiliyor.

Oldukça lüks ve konforlu bir kabine sahip olan Bentayga'nın kalbinde ise 608 hp güç ve 900 Nm tork üreten 6.0 litrelik W12 motor yer alıyor.

8 kademeli otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi ile kombine edilen ultra lüks crossover araç, 0'dan 100 km/s hıza 4.1 saniyede ivmelenebiliyor ve 301 km/s hıza çıkabiliyor. Ortalama yakıt tüketimi 12.6 litre olan aracın emisyon değeri ise 292 gr/km.

Rakip olabilecek modellere baktığımızda ise Range Rover'ın ultra lüks modeli Autobiography SV sadece lüks anlamında Bentayga'nın yanına yanaşabildiğini görüyoruz.

Performans olarak ise daha küçük ve hafif kasaya sahip olan BMW X5M, Porsche Cayenne Turbo S ve Mercedes GLE AMG 63S eşdeğer görünüyor. Ancak şu anda hiç bir marka ultra lüksü ve yüksek performansı birlikte sunamıyor. Ancak modelin fiyatı da bahsedilen modellerden kat kat fazla olacaktır.

Motor ve Performans:
6.0 litre W12 silindirli çift-turbo benzinli 600hp güç 900nm tork
0-100km hızlanma: 4.1 saniye
Maksimum hız : 301km/saat
Ortalama yakıt tüketimi : 12.8 litre/ 100km

Boyutlar:
Uzunluk :5141mm
Genişlik :1998mm
Yükseklik :1742mm

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Yenilikler

Mercedes-Benz CLS Shooting Brake

4 kapılı ilk coupé konseptini Mercedes firması 2004 yılında CLS sersi ile uygulamaya sokmuştu. Dört kapılı coupé konsepti, spor otomobilde
Yenilikler

“Americas” pisti test edildi

Formula 1'in en yeni pisti ilk kez test edildi. Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki pistte test sürüşüne çıkan pilotlar arasında ünlü