Piyasa

Erkeklerin otomobil tercihleri yaşa göre değişiyor

Tasit.com, 2012 yılının ortalarından bu yana, tüm ilanlarını Facebook uygulaması ile de kullanıma sunuyor. Yapılan otomobil ilanı aramaları istatistiğine göre,  ikinci el araba ilanı aratankişilerin %91'ini erkekler, %9'unu ise kadınlar oluşturuyor.

Yaş 20: Spor modeller
18-24 yaş arasındaki erkekler, ikinci el otomobil ararken daha çok spor modellere yöneliyorlar. Bu yaş grubunda en fazla aranan otomobiller sırasıyla Audi, BMW ve Volkswagen. Bu yaş grubunda arama yapan genç erkekler, %74 lük ezici bir oranla 20.000 TL -27.000 TL aralığını tercih ediyorlar.

Yaş 30: Aile otomobilleri
25-34 yaş grubundaki erkekler biraz daha gerçekçi davranıyorlar. Bu gruptaki erkekler daha çok aile otomobillerine yöneliyorlar.  Bu yaş grubu erkeklerin en çok ilgi gösterdiği markalar Ford, Renault, Volkswagen ve Opel.  En çok tercih edilen fiyat aralığı ise 28.000TL -38.000 TL arasında.

Yaş 40: En önemlisi konfor
35-44 yaş grubunda en dikkat çeken durum, aracın ekstra özelliklerinin ve konforunun önem kazanıyor olması. Bu yaş grubu erkekler aramalarda arabanın marka ve modelin yanında ortalama 6 ile 7 arasında ekstra özellik aratıyor. Fiyatlar 45.000 TL – 75.000 TL arasında seyrederken, en fazla tercih edilen markalar Mercedes-Benz, BMW ve Land Rover.

Yaş 50: Hem geniş, hem lüks, hem de uygun fiyatlı
45-54 yaş aralığındaki erkeklerin arama tercihleri belirgin şekilde lüks otomobillerden yana.  Özellikle geniş hacimli araçlara ilgi bu yaş grubunda daha yoğun.  Mercedes Vaio ve Vito hiçbir kategoride olmadığı kadar bu grupta aranıyor. En fazla tercih edilen markalar Mercedes, Volkswagen, BMW ve Toyota.  Bu yaş grubu erkeklerin tercih ettiği fiyat ise 48.000 TL-50.000 TL arası.

Tasit.com'un İçerik ve Analiz Direktörü Sevil Okumuş'un yaptığı açıklamaya göre, siteyi kullanarak ikinci el araba arayan erkeklerin yaşlarına göre tercihleri sporla başlayıp rahatlığa doğru ilerliyor. 18-24 yaş aralığındaki erkek kullanıcıların araba tercihlerinin 15-25 bin TL aralığında ama spor tarzda yaşı daha büyük arabalar olduğunu, 25-34 yaş aralığındaki erkeklerin ise tercihlerinin, daha makul fiyatlı aile arabalarından yana olduğunu belirten Okumuş, "Kullanıcılarımız 35 yaşından sonra modelin yanı sıra 6-7 adet de ekstra özellik aramaya başlıyor” dedi.  40 ve üstü yaş grubunda aranan otomobilllerin fiyatlarında da belirgin bir artış var, bu yaş grubundaki kullanıcılarımızın %50'si 40.000 TL ve üzeri arabaları araştırmışlar" diyerek, yakında kadın kullanıcıların tercihleri ile ilgili de bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Piyasa

Motokros Şampiyonası’nın 6. ayağı başladı!

2012 Türkiye Motokros Şampiyonası'nın 6. Ayağı, Fethiye Akdeniz Offroad Parkı'nda sıralama yarışları ile başladı. Fethiye Orman Spor Kulübü'nün düzenlediği Türkiye
Piyasa

Çin’de iki üzücü kaza!

Çin'in Macau kentindeki 59. Geleneksel Motorsporları Şenliği trajediye dönüştü. Birer gün arayla meydana gelen kazalarda 2 pilot yaşamını yitirdi. Motorsporları