Motor Sporu

Honda’dan Moto Bike Expo 2015’te 300 milyona teşekkür

Dünyanın en büyük motosiklet üreticisi olduğunu 1949 yılından bu yana ürettiği 300 milyon adet motosikletle kanıtlayan Honda, Moto Bike Expo 2015 Fuarı’nda ziyaretçileri standında yeni modeller ve yeni teknolojik özelliklerle ağırlıyor. Tamamen yeni VFR800X Crossrunner ve CBR1000RR SP’nin yanı sıra bireysel kullanıcılar için tasarlana ve çok kısa süre içinde satışa sunulacak olan Spacy Alfa da Honda standında yer alıyor. Motosiklet dünyası için bir devrim niteliği taşıyan DCT adlı çift kavramalı otomatik şanzımanın ikinci nesline sahip NC serisi motosikletler de yine Honda standının önemli yenilikleri arasında bulunuyor.

 22746_2014_CBR1000RR_Fireblade_SPFuarın açılışının ardından Honda standında gerçekleştirilen basın toplantısında motosikletseverlere seslenen Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer, “Her yıl olduğu gibi sizlerle buluşmanın heyecanını yaşadığımız Moto Bike Expo’da bu yıl farklı bir heyecanı da yaşıyoruz. 1949 yılındaki ilk seri üretim motosikletin üretim bandından çıkmasından bu yana Honda olarak dünyanın dört bir yanına 300 milyonunun üzerinde motosiklet üretip gönderdik. 300 milyon eşiğini geçtiğimiz 2014 Eylül ayında tüm dünyaya Honda’nın en büyük motosiklet üreticisi olduğunu bir kez daha kanıtladık. Honda’nın bu üretim adetlerine ulaşmasındaki serüvende Honda’ya güvenen ve Honda’yı seçen müşterilerimize 300 milyon kez teşekkür etmek istiyoruz. Dünyanın 22 farklı ülkesinde 33 üretim tesisinde müşterilerimizin memnuniyeti için çabalayan Honda çalışanlarının teşekkürlerini de sizlerle paylaşmak istiyoruz” dedi.

 Yeni modellerle ilgili bilgiler aktaran Sümer, “Yeni Spacy Alfa, yeniden tasarlanan 110cc’lik motorunun yanında Honda’ya özgü start-stop özelliği, ESP Akıllı Güç Kontrol sistemi ve yenilenen dış tasarımı ile günlük kullanımında kendine ekonomik bir seçenek arayan bireysel müşterilerimiz için geliştirildi. Fonksiyonellikle ekonominin ideal birleşimini arayan müşterilerimizin beklentilerini kusursuzca yerine getirecek olan bu modelimiz iyi bir yol arkadaşı olacaktır” dedi.

VFR800X Crossrunner07 Sümer, fuardaki diğer Honda yeniliklerini şöyle aktardı: “2015 yılında sizlerle buluşturacağımız yeni modellerimizden herkesin heyecanla beklediği Adventure segmentinde yeni VFR800X Crossrunner, yenilenen şasi ve motor teknolojileriyle standartları daha yükseğe taşıyacak. Ayrıca Türkiye pazarına giriş yaptığından beri gördüğü talebi kaybetmeyen ve geçtiğimiz yıl yeni 750cc’lik geliştirilmiş motoruyla da başarılarını devam ettiren NC750X ve NC 750S modellerimizin, sadece Honda’ya özgü DCT, yani çift kavramalı otomatik vites seçeneğini de satışa sunuyoruz.”

Honda’nın Euroasia Motobike EXPO 2015 yenilikleri

2014 yılındaki fuarda dokuz yeni modelle motosikletseverlerin karşısına çıkan Honda’da bu yıl da yeni modeller ve yeni teknolojiler bulunuyor. Bunların başında gelen ve Spacy’nin yerini alan yeni Spacy Alfa, ön tasarımda yeni far ve sinyal tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüzü değişen modelin stop grubu da yenilenirken kullanışlılığı artırmak üzere sele arkası portbagajın da şekli değiştirildi. Spacy Alfa ile birlikte gösterge panelinde de yenilik yapılırken ayrıca yolcu için kaydırmaz özellikte lastik ayak desteği eklendi. Bildik Spacy kalitesinin sürdürüldüğü Spacy Alfa’da çalınmaya karşı önlem olarak yeni anahtar sistemine görev verildi. Tüm bunlara ilave olarak tamamen yenilenen 110cc’lik motor start-stop sistemiyle donatılarak menzil litre başına 8 km artırıldı.

NC750X_02 #Honda’nın 2015 yılı için bir başka önemli yeniliği de DCT isimli çift kavramalı otomatik şanzımanın görev yaptığı model sayısındaki artış olacak. NC serisi modellerden NC 750X ve NC 750S modelleri bundan böyle isteğe bağlı olarak bu DCT ile sipariş edilebilecek. İlk kez 2010 yılında VFR1200F’de görev yapan bu şanzıman, 2014 yılında yenilendi ve pek çok Honda modelinde kullanılmaya başlandı. Mevcut motor yerleşiminde değişiklik gerektirmeden uygulanabilen hafif yapılı şanzıman, hassas elektronik kontrol ünitesi ile birlikte çalışarak motosiklet için hayati olan yumuşak vites geçişini garanti ediyor. Hidrolik sirkülasyonunu kolaylaştırmak, daha hızlı tepki elde edebilmek ve akıcı vites geçişleri sağlamak için yapılan değişikliklerle hidrolik döngü mesafesi %40 kısaltılan şanzımanda ayrıca öğrenme özelliğine sahip yazılıma yer verilerek kullanım şartları doğrultusunda en ideal viteslerin geçiş zamanlamalarının otomatik seçilebilmesi sağlandı. Ayrıca şanzımanın uzun ömürlü olmasını garanti etmek adına manuel kullanım sonrası otomatik kullanıma geçiş de kendiliğinden devreye girecek şekilde hazırlandı.

Spacy Alfa_02 2015 yılı için yenilenen VFR800X Crossrunner, Honda standının fuardaki bir başka yeniliği. Motosikletin kalbini oluşturan 90 derecelik açıya sahip V4 VTEC motorun alt ve orta devirlerdeki tork akışı artırılırken yeni egzoz sistemi de 4-2-1-1 şeklinde modifiye edildi. Honda Seçilebilir Tork Kontrol Sistemi’ne (HSTC) de yer verilen VFR800X Crossrunner’ın arka tekerinde bir aktarma kaybı yaşandığında derhal tespit ediliyor ve tutunmanın artması için tork gerekli seviyeye getiriliyor. Buna ilave olarak alüminyum çift borudan oluşan şasi artık tek taraflı alüminyum salınım koluyla birlikte çalışarak daha rijit ve hafif bir yapı sergiliyor. Amortisör strokları önde 25 mm’ye artırılan süspansiyonun arkada strok mesafesi ise 28 mm’ye çıkartıldı. Standart olarak ABS’ye sahip fren sisteminde önde 310 mm’lik diskler ve dört pistonlu kaliper kullanılıyor. Maceraya uygun bir motosiklet olmasına rağmen ısıtmalı gidon, otomatik sönen sinyal lambaları gibi konfor özelliklerini standart olarak sunan VFR800X Crossrunner’ın yeni tam LED stop grubu, çekici ve klas görünümü tamamlıyor.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Motor Sporu

İlk cep Vettel’in!

Formula 1 Hindistan Grand Prix'sinde "ilk cep" (pole position) Red Bull-Renault'un Alman pilotu Sebastian Vettel'in oldu. Vettel, Buddh International pistinde
Motor Sporu

Amerika’da Hamilton kazandı!

ABD'nin Texas eyaletindeki 5 bin 513 metre uzunluğundaki Austin Pisti'nde, 56 tur üzerinden koşulan yarışa, 2. cepten başlayan McLaren-Mercedes'in İngiliz