Piyasa

İhracat yerinde saydı

Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM),haziran ayı ihracat rakamlarını Batman’da açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre haziran ayında ihracat yüzde 0,6 artışla 11,8 milyar dolara, ilk 6 ayda da yüzde 2,5 artışla 74,7 milyar dolara çıktı.

1 Temmuz 2012 ila 30 Haziran 2013’ü kapsayan son bir yılda da ihracat yüzde 7,5 artışla 152,8 milyar dolara ulaştı.

Otomotiv umut verdi

Aylık ihracata sektörel bazda bakınca çelik sektöründeki yüzde 23’lük gerileme dikkat çekiyor. Bu sektörün ihracatı 1,1 milyar dolara geriledi. Yine, elektrik ve elektronikteki yüzde 3,1, kimyadaki yüzde 3,5’luk gerilemeler dikkat çekiyor.

Buna karşın otomotiv sektörü ihracatının yüzde 12,5’luk artışla 1,8 milyar dolar çıkması, ticaretin genel gidişatı açısından umut verdi. Hazır giyimdeki yüzde 3,8’lik artış da önemli. Öte yandan toplam tarım sektörü ihracatı da yüzde 7,6’lık artışla 1,1 milyar doları aştı.

Büyümede tek yol

Sonuçları açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi güncel ekonomik değerlendirmeler de yaptı. ABD Merkez Bankası Fed’in son kararları sonrası, dünya genelinde ‘para muslukları kısılıyor’ endişesi doğduğunu belirten Büyükekşi, şunları söyledi: “Ekonomik büyümenin devamı ve istihdamı artırmak için ihracata yönelmekten başka bir yol göremiyoruz. İhracatçımıza sağlanan kredi desteğinin daha hızlı artmasını talep ediyoruz.”

Hedefe ulaşacağız

Sonuçları Ankara’da yorumlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Tüm dünyada dış ticarette bir durağanlık var. Yılın geri kalanında da ciddi canlanma beklemiyoruz. Ancak Türkiye olarak proaktif hareket etmeye devam ediyoruz. 158 milyar dolarlık hedefimize ulaşacağız” dedi.

Bu bölge motor görevi yapacak

Batman’daki toplantıya katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin son yıllarda küresel birtakım sıkıntılara rağmen ciddi istihdam yaratarak ihracatını da artırdığını söyledi. Çözüm sürecinin bölgeye etkisine de vurgu yapan Şimşek, şunları söyledi: “Bu bölge çözüm süreciyle Türkiye’nin kalkınmasına çok güçlü bir motor görevi yapacak. Önümüzdeki 10 yılın çıkışı da bu bölgeden olacak.”

MURAT GÜLDEREN – BUGÜN GAZETESİ

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Piyasa

Motokros Şampiyonası’nın 6. ayağı başladı!

2012 Türkiye Motokros Şampiyonası'nın 6. Ayağı, Fethiye Akdeniz Offroad Parkı'nda sıralama yarışları ile başladı. Fethiye Orman Spor Kulübü'nün düzenlediği Türkiye
Piyasa

Çin’de iki üzücü kaza!

Çin'in Macau kentindeki 59. Geleneksel Motorsporları Şenliği trajediye dönüştü. Birer gün arayla meydana gelen kazalarda 2 pilot yaşamını yitirdi. Motorsporları