Piyasa

İlk yerli SUV

JAPON otomotiv devi Toyota, Türkiye’deki tesisleriyle yeni bir sınıfta rekabete girmeye hazırlanıyor. Yaklaşık 150 milyon Euro’luk yatırımla geçtiğimiz yıl Verso’nun ardından Corolla modelini yeniden Adapazarı fabrikasında üretmeye başlayan Toyota,  şimdi de kompakt SUV sınıfında bir aracın imalatına geçmeye hazırlanıyor. Toyota’nın Adapazarı’nda Verso ve Corolla modellerinden sonra üreteceği bu üçüncü modelin öncü versiyonu Ekim ayında kapılarını açacak Uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda vitrine çıkacak. Şirketin üretmeyi planladığı model, ekonomik krizde yeni trend olan kompakt crossover (SUV) olacak.

2016’DA ÜRETİLECEK
Adapazarı’nda üretilecek modelin 2016’da banttan inmesi ve dünya pazarlarına ihraç edilmesi planlanıyor. Fabrikanın mevcut 150 bin adetlik kapasitesi yeni Corolla ile ilk etapta 200 bin adede yükselirken, üçüncü modelle 300 bin adede çıkacak. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer, yeni modelle ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, “Üretim yeri için rekabette Fransa yok, yer kesin Türkiye. Proje olursa Türkiye’de olacak. Model eli kulağında çabalıyoruz. Çok büyük ihtimalle olacak. Üretirsek her şey ikiye katlanacak. Üretim de adet olarak ikiye katlanacak. 150 milyon Euro’dan biraz daha büyük bir yatırım olur” yorumunu yapmıştı.

 

ÖNCÜSÜ ORTAYA ÇIKTI
Bu açıklamanın ardından modelle ilgili çalışmalar hızlandı ve Toyota’yı Avrupa’da rekabetin içine sokacak kompakt SUV modelinin öncüsü olan yeni C-HR konsepti ortaya çıktı. Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretilecek modelin öncüsü olan bu konsept Ekim ayında kapılarını açacak Uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. Modelin seri üretim versiyonun 2015 yılında ortaya çıkması üretiminin ise 2016 yılı başında başlaması planlanıyor. Toyota’nın halihazırda mini SUV segmentinde Urban Cruiser modeli bulunuyor. Ancak marka 2009’dan bu yana üretilen modelle beklediği başarıya yakalayamadı. Aracın özellikleri güncel kompakt crossover modellerinin gerisinde kaldı. Pazara sunulan Nissan Juke, Opel Mokka, Renault Captur, Peugeot 2008 gibi modeller SUV’ları aratmayan özellikleriyle dikkat çekiyor. Toyota Türkiye 2012’de sadece 18 adet Urban Cruiser sattı. 2012’de Türkiye’de 155 bin adet olarak gerçekleşen mini SUV pazarının 2015’te 500 bin adede çıkması bekleniyor.

 

Yeni tasarımı yansıtan ilk model

TOYOTA’nın Paris’te dünya lansmanını yapacağı yeni C-HR konsepti hibrit motor teknolojisi ile donatılmış. Toyota C-HR Konsept, elmas yapısını andıran tasarımı ile segmentini yepyeni bir tema ile tanıştıracak. Kompakt kabin profili, tıpkı bir elmasın dayanıklılığı gibi keskin ve sert çizgilerini yansıtan gövde tasarımı ile birleşiyor. Toyota C-HR konseptinin ön tasarımı, Toyota’nın ‘Keen Look’ (Keskin Bakış) ve ‘Under Priority’ (Öncelikli) kimliğinin gelişimini temsil etmenin yanı sıra gelecekteki Toyota araçlarının yeni tasarım anlayışının da ilk ipuçlarını sergileyecek. Yandan bakıldığında incelikle işlenmiş keskin çizgili alt gövde, kaslı çamurluklar ve agresif açılı arka omuz çizgisi ile son derece akıcı bir kabin mimarisine sahip. İlk bakışta dikkat çeken, havacılıktan esinlenilmiş,  akıcı tasarımı ile arka stop grubu, Toyota C-HR Konsept’in geniş omuz yapısını daha da güçlendiriyor. 

En sportif İzmitli

GEÇTİĞİMİZ ay İzmit’te üretilen yeni nesil beş kapılı hatchback i20’nin ilk fotoğraflarını gösteren Hyundai, şimdi de modelin en sportif 3 kapılı versiyonunu ortaya çıkardı. Yeni i20 gibi İzmit’te üretilecek i20 Coupe, yine 5 kapılı abisi gibi  ilk ke z Paris fuarında sergilenecek.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Piyasa

Motokros Şampiyonası’nın 6. ayağı başladı!

2012 Türkiye Motokros Şampiyonası'nın 6. Ayağı, Fethiye Akdeniz Offroad Parkı'nda sıralama yarışları ile başladı. Fethiye Orman Spor Kulübü'nün düzenlediği Türkiye
Piyasa

Çin’de iki üzücü kaza!

Çin'in Macau kentindeki 59. Geleneksel Motorsporları Şenliği trajediye dönüştü. Birer gün arayla meydana gelen kazalarda 2 pilot yaşamını yitirdi. Motorsporları