Yenilikler

Seri üretimdeki en hızlı otomobil Bugatti Veyron

Markanın yarış tarihine geçen Jean-Pierre Wimille, mavi renkli özel bir Veyron’la ölümsüzleştiriliyor. 1937 yılında co-pilotu Robert Benoist ile birlikte Le Mans 24 saat yarışını kazanan Wimille, bu şampiyonluğu bir kere de 1939’da yaşamıştı.

Bu yıl 90’ıncı yılını kutlayan yarışlar, markanın tarihinde de önemli bir yere sahip. 76 yıl öncesinin kazanan otomobili 57C Tank’a da gönderme yapmayı unutmayan marka, yeni aracı VeyronVitesse üzerine inşa etmiş. Aracın renkleri de geçmişte kazanan otomobilde olduğu gibi mavi olarak belirlenmiş.

Ettore Bugatti davet etti

Şubat 1908’de Paris’te doğan Wimille, 1933’te Ettore Bugatti tarafından markanın resmi test pilotu olarak davet edildi. 1935’te katıldığı Cezayir Grand Prix’sini ikinci sırada tamamlayan Wimille, kullandığı T 59 model Bugatti’siyle La Turbie isimli ünlü tepe tırmanma yarışında bir birincilik bir de dördüncülük kazandı. Wimille, 1949’da Buenos Aires’te trafik kazasında öldü.

1200 BEYGiRLiK YENi REKORTMEN

Yeni araçta Veyron 16.4 Grand Sport’ta 8 litrelikW16motor görev yapıyor. 1200 beygir güç ve 1500 nmtork üreten motor, aracı 0’dan 100 km/s sürate 2,6 saniyede ulaştırıyor. Seri üretimdeki en hızlı otomobil olan Veyron, geçen yıl yapılan denemelerde saatte 408,84 kilometre sürate ulaşmayı başarmıştı.

GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Yenilikler

Mercedes-Benz CLS Shooting Brake

4 kapılı ilk coupé konseptini Mercedes firması 2004 yılında CLS sersi ile uygulamaya sokmuştu. Dört kapılı coupé konsepti, spor otomobilde
Yenilikler

“Americas” pisti test edildi

Formula 1'in en yeni pisti ilk kez test edildi. Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki pistte test sürüşüne çıkan pilotlar arasında ünlü