Piyasa

Tofaş tarihe geçecek

Türkiye otomotiv sektörü, yakın geçmişte elinden kaçırdığı veya üretiminin sona erdiği modellerden doğan açığını yeni yatırımlarla kapatmaya başladı.Toyota’nın yeni Corolla’yı Sakarya’da üretmeye başlaması, Hyundai’nin yeni i10 üretimini Kocaeli fabrikasına getirmesi diğer markaların da iştahını kabartıyor. Son dönemde yeni modeller üzerinde çalıştıklarını fakat detay veremeyeceğini açıklayan Tofaş da ilerleme kaydettiğini açıkladı.


BAŞARI HİKAYESİ OLACAK

Tüketicilerin ihtiyaçları ve pazarın gelecekte alacağı pozisyona göre 2 yeni model üzerinde çalışıldığını dile getiren Tofaş CEO’su Kamil Başaran, “Otomotiv tarihine geçecek yepyeni2model üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de otomotiv konjonktürü kapsamında bugüne kadar alışılagelen şekildeki model lansmanları değil bunlar. Bu bir Doblo gibi kendi başına başarı hikayesi yaratmak üzere yola çıkacak araçlar. Bu ülkenin fikri ve sınai haklarını elinde tutacak araçlar” dedi.

ABD’YE İHRACAT VE BÜYÜK KATKI GETİRECEK

Türkiye, Amerika ve Avrupa’daki müşterilerin beğenisinden yola çıkarak önümüzdeki dönem için pazar performanslarını tanımladıklarını anlatan Başaran, pazar performansı içinde hem hafif ticari araç hem de binek segmentinde ne yapacaklarını belirlediklerini bildirdi.

DOBLO'NUN ÖMRÜ 2021'E UZATILACAK

Bursa’dan çıkacak Doblo’ların 2014 sonundan itibaren Amerika’ya ihraç edilmeye başlanacağına dikkat çeken Başaran, söz konusu projenin Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti. Başaran, şöyle devam etti: “Doblo Amerika projesi kapsamında, 2014-2021 yıllarında yaklaşık 175 bin aracın ihraç edilmesi öngörülüyor. Çok sevinerek söylüyorum ki Kuzey Amerika’daki pazarın büyümesi dolayısıyla ihracatımızı iki katına çıkartabileceğiz. Doblo projesinin ömrü, ilk aşamada 2018’den 2021’e kadar uzatılmış olacak. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacağız.”

JAPONYA'YA İHRACAT PEŞİNDE

Avrupa’da pazarı optimize etmeyi, daha sonra Avrupa dışına doğru açılmayı tercih ettiklerini vurgulayan Başaran şöyle devam etti. “Şu anda İngiltere bizim için büyüyen bir pazar. Eurozone’nin dışında olan İngiltere’ye ihracatımız ciddi düzeyde arttı. Avrupa dışına baktığımızda irili ufaklı tüm ülkelere saldırıyoruz. Singapur’a ihracatımız var.

Japonya’ya otomobil ihraç etmek için her türlü girişimin içindeyiz. Ümit ediyorum önümüzdeki günlerde sembolik dahi olsa Türk işçisinin, Türk mühendisinin ürününü Japonya’ya ihraç edebildiğini müjdeleyeceğim. Sembolik dahi olsa Japonya’ya otomobil ihracatı yapmak anlamlı.”

MİNİCARGO YENİLENECEK

Hafif ticari araçlarda Fiat Doblo ve Minicargo’nun segmentlerinde en iyi satan araçlar olduğunu ifade eden Kamil Başaran, “Önümüzdeki dönem Doblo gibi Minicargo da gözden geçirilecek ve müşteri beğenisine göre yapılacak modifikasyonlardan sonra pazara sunulacak” diye konuştu.

 

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Piyasa

Motokros Şampiyonası’nın 6. ayağı başladı!

2012 Türkiye Motokros Şampiyonası'nın 6. Ayağı, Fethiye Akdeniz Offroad Parkı'nda sıralama yarışları ile başladı. Fethiye Orman Spor Kulübü'nün düzenlediği Türkiye
Piyasa

Çin’de iki üzücü kaza!

Çin'in Macau kentindeki 59. Geleneksel Motorsporları Şenliği trajediye dönüştü. Birer gün arayla meydana gelen kazalarda 2 pilot yaşamını yitirdi. Motorsporları