Yenilikler

VOLVO SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİLLER İÇİN YENİ ARAYÜZ

Otonom sürüş teknolojilerinde sürücü ile otomobilin arayüzü arasındaki ilişki hayati öneme sahip. Otomobilin güvenli ve gelişmiş bir yazılımla kontrol edilmesi her türlü yeni otonom sürüş teknolojisinin en önemli noktası. Volvo'nun geliştirdiği basit ve sezgisel IntelliSafe Auto Pilot sisteminin otonom modu direksiyon üzerindeki kanatçıklardan açılıp kapatılabiliyor. Otonom sürüşün mümkün olduğu bir rotaya girildiğinde otomobil sürücüye oto pilotun hazır olduğunu bildiren bir mesaj veriyor. Aynı zamanda, direksiyondaki kanatçıklarda ışıklı bildirim veriliyor. Sürücü her iki kanatçığı da aynı anda çekerek otonom modu başlatabiliyor. Bununla birlikte kanatçıklardaki ışıklar sabit olarak yeşil renkte yanmaya başlıyor ve oto pilot sistemi yönetimin otomobile devredildiğini onaylıyor.

Otonom sürüş artık mümkün olmadığında, sürücü hakimiyeti tekrar devralması için uyarılıyor. Uyarıyla beraber 60 saniyelik bir geri sayım başlatılıyor. Eğer sürücü herhangi bir sebepten 60 saniye içerisinde hakimiyeti devralmazsa otomobil güvenli bir şekilde durduruluyor.

 

Volvo Otomobil Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath yeni sistemle ilgili “Kullanımı güvenli ve gelişmiş bir kullanıcı arayüzü geliştirdik, böylece sürücüler güvenli bir şekilde otomobillerinin kontrolünü bırakabiliyor ya da geri alabiliyor” diyor.

 

Volvo'nun yeni IntelliSafe Auto Pilot sistemi ilk kez 100 adet yeni XC90'da bulunacak. Tanıtım dünyanın en heyecan verici otonom sürüş projesi olan Drive Me projesi kapsamında 2017 yılında Gothenburg'da olacak. Drive Me etkinliğinde 100 adet otonom teknolojili Volvo Gothenburg çevresinde halkın kullanımına açılacak. Otomobiller seçilen yaklaşık 50 kilometrelik rotada sürücü müdahalesine gerek olmadan kendi kendine gidecek. Drive Me projesindeki kullanımının ardından IntelliSafe Auto Pilot tamamıyla piyasaya çıkmış olacak.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Yenilikler

Mercedes-Benz CLS Shooting Brake

4 kapılı ilk coupé konseptini Mercedes firması 2004 yılında CLS sersi ile uygulamaya sokmuştu. Dört kapılı coupé konsepti, spor otomobilde
Yenilikler

“Americas” pisti test edildi

Formula 1'in en yeni pisti ilk kez test edildi. Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki pistte test sürüşüne çıkan pilotlar arasında ünlü