Piyasa

İri SUV’lara ticari alternatif

Son 10 yılın modası haline gelen arazi araçları(SUV), yüksek fiyatları ve vergileriyle daha çok üst gelir grubuna sesleniyor. Bu tip araçları pahalı bulan, fakat büyük bir araç sahibi olmak isteyenler için başka seçenekler de var.

Gözde hale geldiler

Uzun yıllar önce ABD’nin keşfettiği pick-up’lar ise tüketicilerin tamda aradığı boşluğu dolduruyor. SUV’ların heybetli tasarımlarına ve sürüş hissine sahip olan pick-up’lar, daha düşük vergileri ve fiyatlarıyla son dönemin gözde araçları haline geldi.Birçok markanın yer almaya başladığı bu sınıfının Ford da yenilediği Ranger ile mücadele veriyor.

Uzunluk 5.3 metre

Markanın yeni tasarım anlayışıyla şekillenen Ranger, Amerikan SUV’larına benziyor. Uzunluğu 5.3 metreyi aşan aracın geniş ön panjur ve uzun motor kaputu kaslı bir görünüm ortaya çıkarmış. Köşeli farlar ve geniş hava girişleriyle süslenen ön tampon da tasarıma sportif bir hava katmış. Arka bölümdeyse büyük ve şeffaf tasarlanan far grubu, büyük logo ve Ranger yazısı dikkat çekiyor. İç mekanda ise SUV etkisi devam ediyor.

Konfora katkı verdi

Dik ön konsol ve iri tuşlar ergonomik olarak başarılı. Basamak kullanılmadan iç mekana ulaşmak zor. Sürücü koltuğunu tırmandıktan sonraysa uzun kaput ve geniş bir görüş açısı ortaya çıkıyor.

Koltuklar uzun yolculuklarda bile yormayacak kadar başarılı dizayn edilmiş. Temiz asfaltta çok iyi iş çıkaran süspansiyon sistemi de konfora önemli katkı sağlıyor

150 beygirlik dizel motor

Yeni araçta iki farklı motor kullanılıyor. İlki sadece Wildtrak isimli özel versiyonda kullanılan 200 beygirlik ünite. Bize konuk olan ve diğer tüm versiyonlarda görev alan 2.2 litrelik dizel de başarılı bir ünite. 150 beygir güç ve 375 nm tork üreten motor, arka tekerlekleri bolca patinaja düşürebilecek kadar güçlü. Üstelik bunun yerden yüksekliği 229 milimetre, boş ağırlığıysa 2035 kilogramolan dev bir pick-up’ta yapabilmesi övgüyü hak ediyor. Otomobilleri aratmayacak kadar seri olan Ranger, saatte 175 kilometre sürate ulaşabiliyor.

Fiyat 53 bin 830 liradan başlıyor

Ford, yeni Ranger için 53 bin 830 liralık başlangıç fiyatı belirlemiş. Bize konuk olan otomatik vitesli zengin donanımlı versiyonsa 63 bin 370 liralık etiket taşıyor. Aynı modelin 4 tekerlekten çekişlisi içinse 68 bin 985 lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Fiyat rakiplerle benzer seviyede. ABS, EBD, çift hava yastığı, klima, hız sabitleyici gibi donanımlar da otomobilleri aratmıyor.

890 kilogram taşıyabiliyor

Fabrika verilerine göre ortalama tüketim 8.9 litre olarak açıklanıyor. Motor hacmi, otomatik şanzımanın dezavantajı ve ağırlık düşünüldüğünde bu değerin makul olduğu söylenebilir. Üstelik 80 litrelik depo sayesinde sıkça yakıt ikmali de gerekmiyor. Araç 600 milimetre sudan geçebiliyor ve 890 kilograma kadar da yük taşıma kapasitesi vadediyor.

Şanzıman başarılı

Arkadan itişli konuğumuz, 4 tekerlekten çekişli versiyona ve modeline göre en az 5 bin 500 lira avantajlı. Zorlu arazilerde işi olmayanlar için bu seçenek yeterli gelebilir. Arkada limitli kayarlı diferansiyel sunulan araç, oldukça dik yokuşlardaki denemelerimizde bile zorlanmadan ilerlemeyi başardı. Fakat arazi şartlarında da benzer başarıyı görmek isteyenler 4×4 versiyona yönelmeli. Araçta kullanılan 6 ileri otomatik şanzımanın da görevini çok başarılı şekilde yerine getirdiğini söylemeliyiz.

GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

Piyasa

Motokros Şampiyonası’nın 6. ayağı başladı!

2012 Türkiye Motokros Şampiyonası'nın 6. Ayağı, Fethiye Akdeniz Offroad Parkı'nda sıralama yarışları ile başladı. Fethiye Orman Spor Kulübü'nün düzenlediği Türkiye
Piyasa

Çin’de iki üzücü kaza!

Çin'in Macau kentindeki 59. Geleneksel Motorsporları Şenliği trajediye dönüştü. Birer gün arayla meydana gelen kazalarda 2 pilot yaşamını yitirdi. Motorsporları